Charles Explorer logo
🇨🇿

Identifikace souvislosti vychytávání 18FDG PET s mírou symptomatologie u panické poruchy

Publikace |
2003

Abstrakt

Do současnosti bylo publikováno několik prací zabývajících se zobrazovacími metodami při určování neurobiologických korelátů panické poruchy (PP). Naším cílem bylo zjistit, zda míra symptomatiky souvisí se změnami regionálního metabolizmu mozku u pacientů s PP v klidovém stavu.

Metodika: Metabolizmus mozku byl měřen pomocí 18F-deoxyglukózy (18FDG) pozitrnovou emisní tomografií (PET). Psychopatologie byla hodnocena specifickou posuzovací škálou pro panickou poruchu - Panic Disorder Severity Scale (PDSS).

Data byla analyzována pomocí statistického parametrického mapování za využití softwaru SPM99. Výsledky: U pacientů s panickou poruchou byla zjištěna pozitivní korelace (p=0,001, nekorigovaná) mezi tíží symptomatiky (PDSS) a intenzitou vychytávání 18-FDG v pravé fronto-temporální kůře.

Diskuse: Fronto-temporální abnormity byly detekovány i v předchozích studiích. Tyto oblasti se tak zdají jako kandidátní oblasti pro léčebný zásah repetitivní transkraniální magnetickou stimulací (rTMS).

Pozitivní korelace mezi metabolismem a intenzitou příznaků naznačuje, že by bylo vhodné použít nízkých frekvencí rTMS, které snižují metabolismus v místě aplikace