Do současnosti bylo publikováno několik prací zabývajících se zobrazovacími metodami při určování neurobiologických korelátů panické poruchy (PP). Naším cílem bylo zjistit, zda míra symptomatiky souvisí se změnami regionálního metabolizmu mozku u pacientů s PP v klidovém stavu.
Metodika: Metabolizmus mozku byl měřen pomocí 18F-deoxyglukózy (18FDG) pozitrnovou emisní tomografií (PET). Psychopatologie byla hodnocena specifickou posuzovací škálou pro panickou poruchu - Panic Disorder Severity Scale (PDSS).
Data byla analyzována pomocí statistického parametrického mapování za využití softwaru SPM99. Výsledky: U pacientů s panickou poruchou byla zjištěna pozitivní korelace (p=0,001, nekorigovaná) mezi tíží symptomatiky (PDSS) a intenzitou vychytávání 18-FDG v pravé fronto-temporální kůře.
Diskuse: Fronto-temporální abnormity byly detekovány i v předchozích studiích. Tyto oblasti se tak zdají jako kandidátní oblasti pro léčebný zásah repetitivní transkraniální magnetickou stimulací (rTMS).
Pozitivní korelace mezi metabolismem a intenzitou příznaků naznačuje, že by bylo vhodné použít nízkých frekvencí rTMS, které snižují metabolismus v místě aplikace