U přetrvávajících bolestí po operacích v oblasti bederní páteře a dolních končetin, tedy u failed back surgery syndromu (FBSS), byly v posledních letech vyvinuty nové diagnostické a léčebné postupy. Někteří odborníci považují přetrvávající bolest po operaci v oblasti bederní páteře za onemocnění ve vlastním slova smyslu, bez ohledu na mechanizmus nebo příčinu vzniku bolestí.
FBSS má výrazný zdravotní, sociální, právní a ekonomický dopad na celou společnost, tak i na každého postiženého jednotlivce a jeho okolí. Setkáváme se se složitostí tohoto syndromu, s multifaktoriální etiologií bolesti, zejména se spoluúčastí psychosociálních faktorů a s odlišnostmi ve zkušenostech s bolestí u jednotlivých nemocných.
Všeobecný nedostatek kvalitních studií způsobuje velké rozdíly ve výsledcích a vede k nedostatečn ému zjištění skutečného stavu, a tak zabraňuje vzniku optimálního algoritmu výběru jak nemocného k operaci (reoperaci), tak vhodného algoritmu diagnostiky a léčby pacienta s FBSS. Nedávné studie poukazují na nezbytnost přetvoření a zkvalitnění současných diagnostických a léčebných přístupů.
Je třeba určit hlavní faktory, které ovlivňují výběr pacientů k operacím a které zlepšují léčebné výsledky. Pochybení v chirurgických a diagnostických výkonech mohou vzniknout předoperačně, během operačního či diagnostického výkonu nebo v pooperačním období.
Příčin vzniku FBSS je velmi mnoho a jsou způsobeny mnohými faktory. Pro tuto velkou šíři vyvolávajících faktorů je často velmi složité najít vhodnou léčbu tohoto syndromu.
Příčiny FBSS byly vždy velmi špatně zjistitelné, a proto léčba byla většinou velmi problematická a často neúspěšná. V současnosti se však ukazuje, že velké procento nemocných s FBSS má zjistitelné a potenciálně léčitelné příčiny bolesti.
FBSS již tedy není neřešitelný konečný stav, ale stav s možností určité účinné léčby