Charles Explorer logo
🇨🇿

Vztah neurotransmiterových a neuromodulačních systémů u animálních modelů bolesti, stresu, úzkosti a schizofrenie

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2004

Abstrakt

Studovali jsem vztahy neurotransmiterových a neuromodulačních systémů, zejména serotonergního, noradrenergního a glutamátergního, na animálních modelech bolesti, stresu, úzkosti a schizofrenie. N-feruloylserotonin ovlivňoval nocicepci pouze u potkanů s vyšším prahem bolesti, kteří byli také více úzkostní.

Tato serotoninu podobná látka měla selektivní anxiolytické účinky u více úzkostných zvířat. Agonista alfa2 adrenergních receptorů - medetomidin potencoval analgézii vyvolanou selektivním blokátorem NMDA receptorů, ketaminem.

Blokáda NMDA receptorů ketaminem brání rozvoji neuropatické bolesti v modelu avulze brachiálního plexu. Léze kyselinou chinolinovou v rané ontogeze zvyšuje vnímání akutní i neuropatické bolesti v dospělosti.

Tato léze zpomaluje proces učení a zhoršuje paměťové schopnosti. Úzkostné chování i modulace bolesti jsou hierarchicky organizovány. Interakce intenzity vyvolávajícího podnětu a fenotypu nebo genotypu chování rozhoduje o tom, jaký systém antinocicepce bude aktivován, a tedy i jaké chování bude realizováno.