Charles Explorer logo
🇨🇿

Metformin: klasika při medikamentózní léčbě diabetiků s nadváhou a obezitou

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2004

Abstrakt

Pokud u čerstvého diabetu 2. typu se ukáže léčba pomocí úpravy životního stylu, tj. dietou s omezením energetického příjmu a zvýšením fyzické aktivity jako neúčinné opatření, nebo pokud selže dlouhodobá dietní léčba diabetu, je na místě nasadit perorální antidiabetika. U osob s BMI vyšším než 25 je lékem první volby metformin.

Metformin zvyšuje citlivost k inzulinu, pravděpodobně kombinací sníženého jaterního výdeje a zvýšeného periferního odběru glukózy. Metformin nevede k přírůstku váhy a má patrně i kardioprotektivní účinky.

Z nejzávažnějších vedlejších účinků je třeba jmenovat laktátovou acidózu. Proto je metformin kontraindikován u jaterní, renální, respirační nebo kardiální insuficience a u nemocných s anamnézou zvýšemného konzumu alkoholu. Častější, ale méně závažné vedlejší účinky metforminu jsou nauzea, anorexie a průjem.

Metformin je kontraindikován v těhotenství. Při respektování všech omezení a kontraindikací představuje metformin u mnoha nemocných s diabetem 2. typu účinný a finančně dostupný prostředek k léčbě této nemoci.