Vzrůstající počet nových poznatků v neuropsychiatrickém výzkumu je v jisté míře výsledkem použití nových neurofyziologických metod kvantitativní elektroencefalografie. Je to dáno faktem, že tyto techniky mají výbornou časovou rozlišovací schopnost, jsou neinvazivní a jejich použití není omezeno většími ekonomickými náklady. Článek podává přehled o experimentálních paradigmatech a elektroencefalografických analytických technikách s přihlédnutím na vhodnost jejich použití u různých psychiatrických diagnóz.
Stručně jsou vysvětleny principy některých metod kvantitativní elektroencefalografie, především EEG koherencí a EEG kordance. Předběžné studie s použitím těchto technik přinášejí slibné výsledky, které mohou přispět k zefektivnění péče o psychiatrického pacienta zkvalitněním diagnostického procesu a/nebo zpřesněním predikce odpovědi na léčbu.
Použití nových neurofyziologických metod v běžné klinické praxi však vyžaduje jejich testování a validizaci v rámci větších multicentrických studií