Močová inkontinence jako následek operace prostaty představuje dlouhodobý sociálně ekonomický problém s dopadem na psychiku muže a kvalitu jeho života. Materiál a metody: U 32 nemocných se stresovou inkontinencí II. a III. stupně (16 po transuretrální prostatektomii, 11 po radikální prostatektomii, 4 po transvezikální prostatektomii, 1 po poranění míchy) jsme provedli bulbouretrální slingovou operaci prolenovou páskou.
Transperineálním přístupem je speciální páska z prolenu pomocí zahnuté ocelové jehly umístěna pod bulbární uretru. Vstup pro jehlu je laterálně od bulbární uretry a m. bulbospongiosus, prochází urogenitální diafragmou (m. transversus perinei profundus) do retropubického prostoru a podél zadní strany symfýzy do stěny břišní.
Panendoskopické a urodynamické vyšetření jsme provedli před operací, urodynamické vyšetření a ascendentní a mikční uretrocystografii 6 měsíců po operaci. Průměrná doba sledování byla 23 měsíců (2-48).
Výsledky: 16 pacientů po TBT je plně kontinentních, 11 nemocných se stresovou inkontinencí I. stupně a 5 pacientů zůstalo se stresovou inkontinencí III. stupně. Zaznamenali jsme 4 vážnější komplikace, 9 pacientů mělo 8 týdnů po operaci iritační mikční obtíže.
Průměrná doba operace byla 51 minut, průměrná doba hospitalizace 4,3 dne. Závěr: Bulbouretrální slingová operace prolenovou páskou je novým, jednoduchým a efektivním řešením močové inkontinence u muže.
Rozhodující pro správnou indikaci pacienta k tomuto výkonu je předoperační urodynamické vyšetření