Subjektivní kvalita života psychiatrických pacientů může být během hospitalizace odlišně hodnocena a v různé míře ovlivněna u mužů a žen. Metodologie: 150 pacientů vyplnilo při příjmu a propuštění dotazník subjektivní kvality života (SOS-10).
Ve stejném období pacienti i jejich ošetřující lékaři vyplnili škálu CGI. Výsledky: Subjektivní kvalitu života při příjmu významně výše hodnotili muži.
U žen došlo k většímu zlep šení během hospitalizace. Lékaři, oproti pacientům, hodnotili klinický stav pacientů při příjmu jako závažnější.
Větší rozdíly mezi hodnocením lékařů a pacientů se vyskytly u mužů. Při propuštění se muži i ženy shodovali v hodnocení závažnosti klinického stavu a v subjektivní kvalitě života.
V posouzení klinického stavu se shodovali také s lékaři. Diskuze: Na základě rozdílu v posouzení zdravotního stavu pacienty a lékaři se domníváme, že vyšší subjektivně vnímaná kvalita života u mužů při příjmu odráží spíše nadhodnocení než rozdíly v závažnosti onemocnění.
Shoda v hodnocení klinického stavu mezi pacienty a lékaři napříč pohlavím při propuštění patrně znamená validnější hodnocení také kvality života v tomto období. Příčinou popsaných rozdílů v kvalitě života mohou být kromě psychologických mechanizmů a vlivu klinického stavu i demografické parametry souboru