Funkční zobrazovací metody dovolují monitorovat změny mozkové aktivity po aplikaci repetitivní transkraniální magnetické stimulace (rTMS). V zjednodušeném pohledu lze konstatovat, že vysokofrekvenční rTMS nad prefrontální kůrou zvyšuje metabolismus pod cívkou, zatímco nízkofrekvenční rTMS nad prefrontální kůrou je schopna snížit metabolismus v této oblasti.
Spojení funkčních zobrazovacích metod a rTMS nabízí unikátní možnost volit lokalizaci a frekvenci rTMS u individuálního pacienta dle výsledku zobrazovacího vyšetření. Ve článku je popsána kazuistika pacientky s farmakorezistentní depresivní poruchou, která neodpověděla na nízkofrekven ční rTMS nad pravou prefrontální kůrou, ale odpověděla na vysokofrekvenční rTMS nad pravou prefrontální kůrou v kombinaci s mirtazapinem.
Vyšetření pozitronovou emisní tomografií provedené před aplikací rTMS ukázalo snížený metabolismus v pravé frontální kůře, což je v souladu se zjednodušeným modelem predikce antidepresivního efektu v závislosti na metabolismu před léčbou.