V rehabilitaci kognitivního deficitu u schizofrenie se využívají počítačové programy. Pomocí repetitivní transkraniální magnetické stimulace (rTMS) lze přímo ovlivnit kortikální excitabilitu a metabolizmus v prefrontálních oblastech, možným důsledkem je ovlivnění kognitivních funkcí.
Cílem naší studie bylo zkoumat možnosti augmentace účinku rehabilitace kognitivního deficitu u schizofrenie pomocí rTMS. Do studie byli zařazeni nemocní s diagnózou schizofrenie podle DSM-IV, ve stabilizované fázi onemocnění léčení antipsychotiky 2. generace, s výjimkou clozapinu (N = 34).
Studie rTMS byla dvojitě slepá, randomizovaná, se dvěmi paralelními skupinami. Všichni pacienti absolvovali osmitýdenní trénink kognitivních funkcí pomocí počítačového programu, v průběhu prvních 2 týdnů podstoupila skupina 1 (N = 8) aktivní stimulaci rTMS, druhá skupina (N = 8) neaktivní placebo stimulaci.
Pacienti, kteří odmítli stimulaci, podstoupili pouze rehabilitaci (N = 18). Data byla zpracována pro celý soubor a zvlášs pro jednotlivé skupiny.
Výsledky prokázaly, že počítačová rehabilitace signifikantně snižuje hloubku kognitivního deficitu u schizofrenie v mnoha doménách, především v exekutivních funkcích: přesun pozornosti - flexibilita, kontrola pozornosti a pracovní paměs. Výkon byl rychlejší, přesnější a spolehlivější.
Nepodařilo se potvrdit efekt stimulace rTMS na velikost této změny, ve velikosti zlepšení nebyl signifikantní rozdíl mezi aktivní stimulací a placebo stimulací. Možným vysvětlením je fakt, že aktivně stimulovaná stimulovaných měla signifikantně nižší vstupní skóre v Ravenově testu nebo velikost studovaného souboru ve dvojitě slepém sledování.
Studie potvrdila přínos programu počítačové rehabilitace ve zmírnění deficitu kognitivních funkcí u schizofrenie.