Charles Explorer logo
🇨🇿

Má nízká volně prodejná dávka ibuprofenu protizánětlivý účinek?

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2007

Abstrakt

V indikacích některých volně prodávaných léčiv obsahujících nízké dávky ibuprofenu bývá vedle analgetických a antipyretických účinků uváděna i protizánětlivá aktivita. Cílem této studie bylo zjistit analýzou odborné literatury z let 1983-2007, zda existují spolehlivé doklady pro protizánětlivou účinnost nízkých volně prodejných dávek ibuprofenu (200-400mg pro dosi u dospělých, 5-10mg/kg u dětí).

Byl posuzován podle publikovaných účinků na cyklooxygenázu 1 a 2, na humorální markery (zejména na hladiny C-reaktivního proteinu) nebo klinické projevy zánětu. Klinický efekt byl hodnocen především u revmatoidní artritidy, osteoartrózy, cystické fibrózy a zánětu v souvislosti se stomatologickým zákrokem v dutině ústní.

Hodnocení protizánětlivé aktivity nízkých dávek ibuprofenu ztěžovala rozdílná metodická úroveň a zaměření klinických studií, rozdílné počty pacientů, použítí různých dat a ukazatelů pro srovnání, problémy v hodnocení zánětu v různých klinických studiích, v extrapolaci účinku dávek ibuprofenu použitých u zvířat na člověka nebo použití S-formy ibuprofenu. Výsledky hodnocení protizánětlivé aktivity ibuprofenu podle ovlivnění cyklooxygenáz a humorálních markerů zánětu nepřinesly s výjimkou jediné studie, která hodnotila ovlivnění hladiny C-reaktivního proteinu po stomatologickém zásahu v dutině ústní, doklady o protizánětlivé účinnosti nízké dávky ibuprofenu.

Hodnocení účinku dávek 5 a 10 mg/kg ibuprofenu u dětí potvrdilo jejich analgetické a antipyretické působení, ne však protizánětlivý účinek. Z posuzovaných 22 prací, které hodnotily dopad léčby ibuprofenem na zlepšení chronických zánětlivých stavů a revmatoidní artritidy a osteoartrózy, žádná nepotvrdila protizánětlivý efekt nízkodávkového ibuprofenu.

Nebyla nalezena žádná publikace prokazující účinek nízké dávky ibuprofenu u cystické fibrózy. Hodnocení protizánětlivé účinnosti ibuprofenu do 1200mg/den po chirurgických zákrocích v dutině ústní potvrdilo dobrý analgetický efekt nízkodávkového ibuprofenu, nikoli však jeho klinický protizánětlivý účinek.

Dosud publikovaná data tedy neposkytují dost dokladů pro to, aby se v indikacích přípravků s nízkou dávkou ibuprofenu mohlo uvádět jejich protizánětlivé působení. Týká se to především volně prodejných přípravků s obsahem 200mg ibuprofenu v jedné lékové formě pro vnitřní užití u dospělých.