Na kazuistické studii nemocného s obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD) je demonstrováno diagnostické a terapeutické využití informace elektrické aktivity mozku (EEG) rozložené metodou analýzy nezávislých komponent (ICA). Klidový EEG záznam pacienta byl analyzován pomocí sLORETA (standardized low-resolution electromagnetic tomography) a pomocí analýzy nezávislých komponent v software Independent Component Neurofeedback (ICoN, Nova Tech EEG, Inc).
Srovnání s sLORETA normativní databází (Nova Tech EEG, Inc) ukázalo, že pacient má zvýšené množství absolutní theta aktivity lokalizované zejména v předním cingulu a orbitofrontální kůře, jejichž úloha v patofyziologii OCD byla v minulosti popsána. Abnormní theta vlny byly patrné i při vizuálním hodnocení EEG záznamu.
Analýza nezávislých komponent ukázala, že jejich hlavní zdroj je lokalizován v afektivní části předního cingula a mediální orbitofrontální kůře. Je racionální předpokládat, že neurofeedback zaměřený na snižování aktivity tohoto zdroje v pásmu theta by mohl vést k normalizaci dysfunkční neuronální sítě a ke zlepšení klinických symptomů.