Spolu se zájmem o možnosti prevence rozvoje psychotického onemocnění a identifikaci jedinců s vysokým rizikem se pozornost soustřeďuje i na sledování výskytu psychotických symptomů v běžné, nepsychiatrické populaci. Cílem naší studie bylo zjistit aktuální a celoživotní prevalenci psychotických symptomů ve velkoměstské populaci ČR a jaké procento jedinců s psychotickými symptomy se léčí pro psychózu.
Studijní soubor tvořil stratifikovaný vzorek populace vybraný ze 3 největších městských aglomerací v ČR, Prahy, Brna a Ostravy. Všem respondentům byl administrován Dotazník na screening psychózy (PSQ).
Zaznamenána byla přítomnost symptomů v minulém roce a jejich celoživotní prevalence, údaje o psychiatrické léčbě a diagnóze podle MINI. Soubor tvořilo celkem 1043 respondentů.
Nejčastějším příznakem byla paranoia (celoživotně 6,7 %, v minulém roce 4,4 %), na druhém místě hypománie (5,8 %, respektive 3,5 %), dále zvláštní zážitky (5,1 %, respektive 3,2 %), vkládání myšlenek (3,2 %, respektive 1,8 %) a halucinace (2,1 % celoživotně i v minulém roce). Celoživotní prevalence alespoň l psychotického symptomu byla 16,6 %, v posledním roce 10,4 %.
Největší po čet respondentů udal pouze jediný symptom (12,1 % celoživotně, 7,1 % v posledním roce). Z těch, kteří popsali minimálně jeden psychotický příznak, jich 59,5 % nikdy nenavštívilo psychiatra, 76,9 % nesplnilo kritéria psychózy podle MINI a 63,6 % diagnózu žádného ze sledovaných psychiatrických onemocnění.
Naše nálezy podporují hypotézu o přítomnosti psychotických symptomů v populaci jako kontinua psychotického spektra od normy k jasně vyjádřené nemoci.