Sociální kognice je definována jako procesy a funkce, které člověku umožňují rozumět, vztahovat se a mít užitek ze světa mezilidských vztahů.Cílem naší práce bylo 1) vytvořit test, 2) v pilotní studii ověřit jeho vlastnosti a použitelnost u populace pacientů se schizofrenií. V pilotní studii byla vytvořena metoda označená jako Test sociální kognice, vycházející z původní hry E.Bakaláře (1976), která měří schopnost odhadu banálního, běžného myšlení druhých lidí, jako možného klíče k adaptaci a porozumění běžným sociálním situacím.
Krátká dotazníková metoda obsahuje na základě výsledků pilotní studie 15 položek, každá položka má 4 vnucené volby, proband volí "jak by většina lidí odpovídala na tyto otázky". Test jsme použili při srovnávání změn u schizofrenních pacientů (N=14) na počátku a konci 6-ti týdenního stacionáře pro schizofrenní pacienty.
Nebyla zjištěna očekávaná změna (nárůst výkonu) na konci oproti počátku docházky do stacionáře, zjištěna ale byla odlišnost výkonu schizofrenních pacientů oproti srovnávacímu souboru (N=31). Autoři zvažují další vývoj testu - zvážení změn ve skórování, zkoumání ekologické validity a zavedení druhé, kvalitativní části testu, zaměřující se na průběh procesu myšlení během testu.