Práce hodnotí dva případy těhotenství v jizvě po předchozím císařském řezu jako příklad vzácné formy ektopické gravidity. Oba případy nastaly v odlišné klinické situaci.
První byl diagnostikován až v průběhu pokusu o evakuaci, včasná diagnóza druhého případu umožnila efektivní a fertilitu zachovávající léčbu. Analýzou dostupných literárních zdrojů na uvedené téma chceme upozornit na vzrůstající incidenci této závažné patologie a vyvozujeme možný efektivní postup v léčbě ektopické nitroděložní gravidity.
Výsledky: Na našem pracovišti jsme v roce 2006 řešili dva případy nidace v jizvě po císařském řezu. Obě ženy měly v anamnéze jeden císařský řez.
U první pacientky bylo na okresním pracovišti diagnostikovano zamlklé těhotenství ve 12. týdnu gravidity. Skutečnost, že se jedná o ektopickou nidaci, nebyla zjištěna.
Při pokusu o instrumentární evakuaci dutiny děložní došlo k závažné hemoragii nereagující na konzervativní léčbu. Situace byla vyřešena abdominální hysterektomií po překladu pacientky na naše pracoviště.
U druhé pacientky byla sonograficky správně identifikována ektopická nidace v jizvě po hysterotomii odpovídající 8. týdnu. Evakuace dutiny děložní pod sonografickou kontrolou a následnou systémovou aplikací metotrexátu vedla ke kompletní eliminaci plodového vejce při zachování dělohy.
Závěr: Gravidita v jizvě po císařském řezu se vyskytuje mezi 1/800 - 1/2216 nomálních gravidit. Včasná diagnóza pomocí sonografického vyšetření umožňuje chirurgickou či konzervativní léčbu s možností zachování dělohy.
Pozdní záchyt patologické gravidity, nebo pokus o evakuaci dutiny při nepoznané ektopické nidaci vede často ke krvácení, které vyžaduje provedení hysterektomie jako život zachraňující operace