Charles Explorer logo
🇨🇿

Změny bolestivého prahu v průběhu života u potkanů

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2008

Abstrakt

Závislost věku a vnímání bolesti není dosud podrobně vysvětlena ani u lidí ani u experimentálních zvířat. Některé studie popisují vzestup prahů bolesti u starších dospělých v porovnání s mladšími, v jiných je naopak poukázáno na nižší účinnost endogeních systémů tlumících nocicepci ve stáří.

Cílem této práce bylo popsat nocicepční prahy u laboratorních potkanů v průběhu jejich života. Prahy byly stanoveny jako latence reakce končetin a ocasu na tepelnou stimulaci (plantar test) a byly měřeny 7., 16. a 23. (odstav) postnatální den (PD) a dále ve věku 1, 2, 3, 6, 9, 12, 15 a 18 měsíců na předních a zadních končetinách a na ocasu.

Prahy byly nejnižší PD7, poté vzrostly na maximum v období odstavu. Od jednoho měsíce stáří zůstaly prahy téměř stabilní, jenom ve věku 9 měsíců byl zjištěn významný pokles u ocasu.

Při porovnání latencí různých částí těla jsme zjistili, že u nejmladší skupiny tomu bylo naopak (nejdelší u ocasu a nejkratší u předních končetin) a v dospělosti zůstal zachován rozdíl mezi předními a zadními končetinami, ale latence ocasu klesla na úroveň předních končetin. Domníváme se, že nocicepční prahy závisí na věku do stáří kolem 1 měsíce, zatímco u dospělých jsou výkyvy v latencích způsobeny spíše vnějšími vlivy, jako je okolní teplota a vlhkost vzduchu nebo sezóna.