Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších příčin krátkodobé i dlouhodobé pracovní neschopnosti. Řada poruch je funkčních a upraví se v poměrně krátké době, zejména odezní-li provokující faktor (nadměrná zátěž, jednostranné přetížení, infekce apod.). Tyto stavy nazýváme prosté bolesti zad, kam zahrnujeme akutní krční, hrudní a bederní blokády.
Je třeba rozpoznat stavy, které pacienta potenciálně ohrožují, kdy dochází k dráždění nervových struktur. Alarmující jsou neustupující kruté bolesti zad, recidivující těžké blokády zad, bolesti vyzařující do končetin a prstů, zhoršující se svalové oslabení včetně poruchy citlivosti, poruchy sfinkterů a chůze.
K základní morfologické diagnostice nadále patří rentgenové vyšetření páteře, v indikovaných případech doplněné CT a MRI vyšetřením. Léčba prostých bolestí zad je převážně farmakologická (paracetamol, nesteroidní antirevmatika, lokální obstřiky) s navazující rehabilitační péčí a edukací pacienta.
Při těžké a postupující kompresi kořenů nebo míchy je pacient rychle odeslán k operaci na specializované pracoviště. Deprese a úzkost často doprovázejí chronické a recidivující bolesti zad.
Význam mají psychosociální faktory