Charles Explorer logo
🇨🇿

Poranění femorálních cév u trochanterických zlomenin

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2009

Abstrakt

Poranění femorálních cév u trochanterických zlomenin je málo častá, ale závažná komplikace. Nejčastěji bývá poraněna a. femoris profunda, méně častěji a. femoralis (superficialis).

K poranění cév může dojít různým způsobem. Nejčastěji to bývá tlakem ostrého kostního úlomku (malý trochanter), špičkou prominujících kortikálních šroubů (extramedullary implant) nebo distálním zajišťovacím šroubem (Gamma hřeb) méně častěji vrtákem či špatně založenými elevatorii.

Tlakem ostrého kostního úlomku či kontaktem s prominujícími špičkami šroubů dochází k postupné arozi cév a vzniká falešné aneuryzma. To se může někdy projevit týdny až roky po operaci.

Pro akutní krvácení je typická tachykardie, hypotenze, rychlý pokles hematokritu, rychlé narůstání otoku stehna s hmatnou pulzací a bolestí. Slyšitelný může být i vír.

U postupně vzniklého falešného pseudoaneryzmatu dominuje pomalu narůstající otok a bolest. K diagnostice a lokalizaci cévní léze lze použít duplexní ultrasonografii, CT, CT kontrastní angiografii, konvenční angiografii a MR.

Diferenciálně diagnosticky je nutné vyloučit hlubokou žilní trombózu a dále sarkom měkkých tkání s krvácením do tumoru. Při poranění a. profunda femoris závisí léčba na stavu a. femoralis.

Pokud ta je průchodná, lze provést embolizaci nebo ligaci a. profunda femoris. Pokud je a. femoralis (superficialis) neprůchodná, např. při arterioskleróze, je nutná její rekonstrukce nebo rekonstrukce a. femoris profunda.

Při poranění a. femoralis (superficialis) je nejlépe provést její rekonstrukci