Dostupnost reperfuzní léčby akutního infarktu myokardu s elevacemi úseku ST (STEMI) a poměr užívání primární perkutánní koronární intervence (p-PCI) a trombolýzy (TL) kolísá mezi jednotlivými evropskými státy. Tento článek cituje recentní literární data a uvádí zkušenosti ze zemí s dobře rozvinutým systémem péče o nemocné se STEMI.
Průměrná incidence hospitalizací pro jakýkoli akutní infarkt v Evropě je 1934 nemocných na milion obyvatel za rok, z toho 796 případů tvoří STEMI. Primární PCI je dominující reperfuzní strategií ve dvou třetinách států Evropy, zatímco jedna třetina evropských zemí ještě používá častěji trombolýzu.
V těchto "trombolytických" státech zůstává 46% nemocných se STEMI bez jakékoli reperfuzní léčby, zatímco v "angioplastických" státech je jakákoli reperfuzní léčba poskytnuta v průměru u 78% STEMI. Průměrná incidence p-PCI činí 448 na milion obyvatel za rok.
Na jedno evropské centrum p-PCI připadá průměrně 920 000 obyvatel, v zemích s převahou p-PCI je tento počet nižší - 560 000 obyvatel. Nemocniční mortalita STEMI při léčbě p-PCI činí v průměru 4,9%, při trombolytické léčbě 9,2%.
Nejlépe rozvinutý systém p-PCI na celostátní úrovni (pro veškerou populaci daného státu) je v České republice, Nizozemsku a Švédsku. Pro naprostou většinu populace funguje p-PCI systém velmi dobře i v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Dánsku, Polsku, Slovinsku, Norsku.
Naopak nejhůře jsou na tom státy jižní Evropy a Balkán.