Charles Explorer logo
🇨🇿

Katetrizační implantace aortální chlopně (TAVI) typu CoreValve - první zkušenosti ve FNKV, výhody a úskalí nové metody

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2010

Abstrakt

Aortální stenóza je nejčastější chlopenní vadou v dospělosti a katetrizační implantace aortální chlopně (TAVI) je novou, rozvíjející se alternativou ke standardní chirurgické náhradě aortální chlopně (AVR), vhodnou pro pacienty s vysokým operačním rizikem. Shrnujeme první zkušenosti s touto metodou na našem pracovišti.

Autoexpandibilní chlopeň CoreValve Revalving 18 F 3. generace je tvořena nitinolovým rámem a bioprotézou z prasečího perikardu. Přehledně popisujeme průběh výkonu.

Od dubna 2009 do ledna 2010 jsme TAVI provedli u 17 nemocných se symptomatickou významnou aortální stenózou. Stručná charakteristika souboru (průměrné hodnoty): věk 81 let, logistické EuroSCORE 21%, plocha aortálního ústí 0,42 cm2/m2, ejekční frakce LK 52%.

Technická úspěšnost výkonu byla 100%. Mortalita do 30 dnů byla 0% a byl jasně patrný příznivý vliv TAVI na symptomatologii nemocných - dušnost se zlepšila alespoň o jeden stupeň NYHA klasifikace u všech nemocných.

Naše první zkušenosti s TAVI jsou velmi povzbudivé. Úspěch TAVI je podmíněn týmovým přístupem při předoperačním hodnocení, technicky precizním výkonem a pečlivou pooperační péčí. Domníváme se, že opatrný přístup k indikaci TAVI je nutný do potvrzení role této metody v delším sledování, v budoucnosti lze očekávat méně selektovanou aplikaci této metody.