Charles Explorer logo
🇨🇿

Prognostické faktory chronické lymfocytární leukemie

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2010

Abstrakt

Chronická lymfocytární leukemie je lymfoproliferativní onemocnění s velmi heterogenní prognózou. Většina pacientů je dnes diagnostikována v počátečním, málo pokročilém stadiu.

Cílem hledání tzv. prognostických faktorů u CLL je zejména určit tu skupinu pacientů, u níž je prognóza vzhledem k celkovému přežití horší a v rámci klinických studií event. ověřit smysl časné léčebné intervence. Zatím stále platí, že je léčba mimo klinickou studii indikována podle klinického stadia, dynamiky a aktivity onemocnění.

Kromě klinického stadia patří mezi klasické prognostické faktory také zdvojovací čas lymfocytů (LDT). Z tzv. nových prognostických faktorů vlastně žádný nerozhoduje o zahájení terapie, ale některé z nich mohou ovlivnit výběr léčby včetně alogenní transplantace krvetvorných buněk.

Velkou výpovědní hodnotu má cytogenetické vyšetření (FISH), kde přítomnost cytogenetické abnormity 17p- u velké většiny pacientů znamená velmi špatnou prognózu, stejně tak samotná mutace TP53. Významně horší prognózu mají pacienti s nemutovaným IgVH nebo např. s mutací VH 3.21.

Nezávislým negativním prognostickým faktorem jsou exprese CD38 a ZAP70, s horší prognózou jsou spojeny také sérové markery jako je zvýšená hladina β2mikroglobulinu, thymidinkinázy, některých markerů angionegeneze, atd. S horší prognózou je spojena také špatná odpověď na terapii