Charles Explorer logo
🇨🇿

Genetika obezity

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2010

Abstrakt

Studie zvířecích modelů a rodin vedly k identifikaci vzácných případů monogenních forem obezity. K výlučně geneticky podmíněným obezitám patří mendelovsky děděné syndromy jako Prader- Williho syndrom či Bardet- Biedlův syndrom.

Genomové vazebné studie a klasické studie kandidátních genů byly v zásadě neúspěšné, co se týče identifikace genů běžné obezity. Na druhé straně celogenomové asociační studie se ukázaly být úspěšné ohledně detekce genových variant s malým vlivem. 17 polygenních variant ovlivňujících regulaci tělesné hmotnosti bylo potvrzeno.

Je zřejmé, že takovýchto variant existuje velké množství a očekává se, že budou v blízké době objeveny pomocí celogenomových asociačních studií. Je možné, že vliv ně-kte-rých variant se může pohybovat v rámci několika gramů hmotnosti.

K detekci variant se slabým vlivem je zapotřebí metaanalýz založených na stovkách tisíců jedinců. Nově identifikované varianty vedou ke zvýšení BMI o 0,06- 0,33 kg/ m2 na alelu.

U dospělého jedince výšky 170 cm to odpovídá 173- 954 g na rizikovou alelu. Při sledování důsledků kombinace rizikových alel na výši BMI bylo zjištěno, že jedinci se 13 a více rizikovými alelami s ohledem na obezitu byli o 1,46 BMI jednotek (představuje u dospělého jedince průměrné výšky 3,7- 4,7 kg) těžší než ti, kteří byli nositeli méně než 3 takovýchto alel.

Nyní bude cílem zaměřit výzkum na sledování interakce gen- gen. V neposlední řadě však bude potřeba statisticky analyzovat vztah gen- prostředí v adekvátních souborech probandů.

Pokud budeme schopni identifikovat velký počet variant, budeme moci odhadnout náchylnost k danému onemocnění. V současné době nám k tomu spíše napomáhá podrobná rodinná anamnéza.