Charles Explorer logo
🇨🇿

Cambridžská škála depersonalizace - reliabilita a validita české verze

Publikace |
2011

Abstrakt

Cílem předložené studie bylo vytvoření Cambridge depersonalization scale (CDS) a ověření její reliability, validity a diskriminační kvality jako nástroje pro screening depersonalizačního a derealizačního syndromu. Třináct subjektů splňovalo kritéria MKN-10 pro depersonalizační a derealizační syndrom, 69 pro poruchu úzkostného spektra, 65 subjektů tvořilo kontrolní skupinu zdravých.

Pro odhad reliability bylo užito výpočtu Cronbachova koeficientu alfa a split half reliability. Pro odhad kritériové validity byla vypočtena Spearmanova korelace s faktorem depersonalizace DES a byly statisticky porovnány skupiny metodou Kruskal-Wallis.

K posouzení diskriminační kvality CDS jako screeningového nástroje depersonalizačního a derealizačního syndromu bylo užito ROC analýzy. Česká verze CDS vykázala vysokou vnitřní konzistenci (Cronbachovo alfa činilo 0,95, split-half reliabilita činila 0,95) a konvergentní validitu (Spearmanova korelace s faktorem depersonalizace DES činila 0,68). Škála byla schopná odlišit pacienty s depersonalizačním syndromem od ostatních skupin. Oblast pod křivkou ROC činila 0,975 a nejlepšího kompromisu mezi hodnotou pravdivě pozitivních a falešně negativních bylo dosaženo při dělícím bodu (cut-off) 50, který vykázal 100% senzitivitu a 87,3% specificitu. Česká verze CDS má podobně jako původní škála dobrou reliabilitu, validitu a diskriminační kvalitu a lze ji využívat v klinickém výzkumu a praxi.

Vzhledem k poměrně malému počtu pacientů s depersonalizačním a derealizačním syndromem by měly být výsledky interpretovány s určitou obezřetností. V budoucí studii je třeba soubor pacientů rozšířit.