Charles Explorer logo
🇨🇿

Orální analgosedace mentálně postižených pacientů - předběžné výsledky

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2011

Abstrakt

Mentálně retardovaní pacienti představují pro analgosedaci problém. Parenterální podání bývá obtížné, proto jsme se zaměřili na vývoj orální premedikace.

Po souhlasu etické komise a zákonných zástupců byl podán mentálně handicapovaným pacientům indikovaným ke stomatologickému vyšetření ochucený nápoj obsahující midazolam 0,3 mg . kg-1, + klonidin 2 ug. kg-1 + ketamin 5 mg. kg-1 (skupina Clo), nebo midazolam 0,3 mg. kg-1 + ketamin 5 mg. kg-1 (skupina K). Měřili jsme nástup a kvalitu sedace, vitální parametry a rychlost zotavení.

Dosud bylo zařazeno 17 pacientů v Clo a 8 v K. Medián nástupu prvních známek sedace byl u Clo 10 minut a u K 7 minut, nástup plného účinku byl 20 minut u obou skupin.

U všech osob bylo možné bez potíží kanylovat žílu a u 18 z 20 rovněž ošetřit chrup v místní anestezii. U 2 bylo nutné podat frakcionovaně propofol nebo etomidat.

V každé skupině se vyskytla 1krát hluboká sedace s přechodnou ztrátou průchodnosti dýchacích cest a 3krát tachykardie v K vs 0 v Clo (p < 0,05). Spontánní zotavení trvalo 105 minut v Clo a 60 minut v K (medián).

U 8 pacientů v Clo a 3 v K byl podán flumazenil i. v. Nástup účinku byl 1-2 minuty, ale u 2 osob v Clo vs 0 v K došlo k resedaci.

Závěr: Podle předběžných výsledků orální premedikace s klonidinem, ketaminem a midazolamem poskytuje kvalitní analgosedaci a ve srovnání s kombinací bez klonidinu lepší kardiovaskulární stabilitu