Chronická bolest - trvalá či periodická bolest trvající alespoň tři měsíce - je bolest, která pozbyla svého původního smyslu a stala se nemocí sama o sobě, postihuje kvalitu života a často komplikuje i znemožňuje běžné denní aktivity. Navzdory množství dostupných analgetik značná část pacientů vykazuje rezistenci na léčbu, což vede k nutnosti hledat nové druhy léků.
Jedním z možných cílů pro nová analgetika jsou metabotropní glutamátové receptory. Metabotropní glutamátové receptory patří do 3. rodiny metabotropních receptorů, kam dále patří Ca-senzitivní receptory, feromonové receptory, některé chuťové receptory a GABA-B receptor.
Je známo osm genů kódujících mGluRs. Podle farmakologických vlastností se tyto receptory dělí do 3 skupin (skupina 1: mGluR1 a mGluR5, skupina 2: mGluR2 a mGluR3, skupina 3: mGluR4, mGluR6-8).
Tato práce si klade za cíl formou literární rešerše zpracovat současné poznatky o vlivu metabotropních glutamátových receptorů na vnímání bolesti ve fyziologickém i senzitizovaném stavu a uvést tyto poznatky do souvislosti s možným terapeutickým využitím. V tuto chvíli se klinickému testování nejvíce blíží ligandy mGluR5, ale další studium může odhalit více terapeuticky použitelných cílů.
O budoucím významu metabotropních glutamátových receptorů pro klinickou praxi rozhodnou teprve další studie a případná syntéza nových specifických ligandů a alosterických modulátorů.