Psychostimulacia jsou spojována se změnami v chování, hlavně ve smyslu poruch sociální interakce. Cílem této práce bylo zjistit, jak budou ovlivněny dříve zjištěné změny sociálního chování po nízkých dávkách metamfetaminu u samců a samic po kastraci a po podání pohlavních hormonů.
Použili jsme dospělé samce a samice laboratorního potkana kmene Wistar, kteří byli rozděleni do 12 skupin po 8 párech zvířat na základě aplikace drogy (metamfetamin, fyziologický roztok, kontrola bez aplikace) a na základě pohlavních hormonů (kastrovaní samci a samice bez a s aplikací pohlavních hormonů). Test sociálních interakcí byl použit ve variantě velmi citlivé na anxietu.
Hodnocenými parametry byly: (A) aktivní sociální interakce (vzájemné očichávání, sledování se, dotýkání se atd.) a (B) nesociální aktivity: lokomoce a panáčkování ("rearing"). Naše výsledky ukazují, že metamfetamin snižuje sociální interakce a zvyšuje nesociální aktivity u obou pohlaví.
Navíc testosteron podaný samcům po jejich předchozí kastraci neovlivnil ani sociální aktivity ani nesociální chování. Naproti tomu substituce estrogenem po předchozí ovarektomii snížila sociální aktivity a zvýšila explorační aktivitu bez ohledu na změny vyvolané metamfetaminem.