Osoby s pozitivním Rh faktorem jsou více chráněny vůči patogenním vlivům zevního prostředí včetně poruch navozených latentní infekcí Toxoplasma gondii, stárnutím a patrně i únavou. Studie se zaměřila na podíl Rh faktoru na modifikaci klinického obrazu schizofrenie.
V populaci 186 schizofrenních pacientů, účastníků denního stacionáře, jsme zjišťovali, zda RhD fenotyp ovlivňuje klinický obraz onemocnění u pacientů se schizofrenií vyšetřených na sérologickou pňítomnost toxoplazmové infekce. Zjistili jsme, že RhD fenotyp vykazoval signifikantní vliv na obraz onemocnění u schizofrenních pacientů, zejména u žen.
RhD-negativní ženy vykazovaly více pozitivních příznaků schizofrenie a větší míru zkreslení reality v PANSS škále než RhD-pozitivní ženy. U mužů ovlivňoval RhD fenotyp průběh onemocnění podstatně méně a obvykle opačným způsobem než u žen.
Délka hospitalizace v počtu dní byla signifikantně delší u RhD-negativních žen oproti RhD-pozitivním ženám a byly jim ordinovány i vyšší dávky antipsychotik. Efekt RhD fenotypu na průběh schizofrenie nesouvisel s obdobným, již dříve popsaným efektem toxoplasmózy, tj. uplatňoval se jak u infikovaných, tak neinfikovaných pacientů.
RhD-pozitivní fenotyp můžeme považovat za nadějný projektivní faktor zmírňující klinické projevy schizofrenie