Zlomeniny v oblasti ruky a zápěstí jsou jedny z nejčastějších zlomenin. V našem souboru tvořily tyto fraktury 32 %.
Jejich léčba není vždy jednoduchá a i přes naši snahu může dojít k různému stupni reziduálního omezení funkce ruky. V naší prospektivní studii jsme se zaměřili na zjištění epidemiologických údajů pacientů s poraněním ruky ošetřených na naší klinice v průběhu jednoho roku, na četnost a typ poranění jednotlivých kostí a na způsob jejich ošetření.
Sledovaný soubor tvořilo 242 pacientů ošetřených pro zlomeninu ruky či zápěstí v roce 2008. Jednalo se o 61 žen (25 %) a 181 mužů (75 %).
Průměrný věk souboru byl 35,1 let (rozmezí 15-91 let). V prospektivní studii jsme do databázového formuláře zaznamenávali z karty pacienta základní epidemiologické ukazatele (pohlaví a věk), dále mechanizmus úrazu, lokalizaci poranění na skeletu ruky, typy poranění a počet fragmentů.
Získané údaje jsme vyhodnotili deskriptivními statistickými metodami, pohlavní distribuce byla zhodnocena Χ2- testem na 5% hladině významnosti. Poranění se nejčastěji vyskytovala u mužů do 35 let.
Nejčastějším mechanizmem úrazu byl prostý pád (59,5 %). Nejvíce ošetřených bylo shodně v srpnu a říjnu (29).
Nejméně zlomenin v oblasti ruky a zápěstí jsme zaznamenali v květnu. Nejčastější poraněnou kostí na ruce byl V. metakarp - celkem 65 (7krát společně se čtvrtým metakarpem) (26,4 %).
Skafoideum bylo druhou nejvíce poraněnou kostí, celkem 17 zlomenin (6,8 %). V literatuře jsme našli jen ojedinělé práce týkající se epidemiologických studií poranění zápěstí a ruky.
Převážná část literárních údajů v souladu s naším pozorováním udává vyšší frekvenci poranění kostí ulnární strany ruky, většina zlomenin v oblasti ruky a zápěstí se vyskytuje u mužů do třiceti let věku, nejčastější zlomeninou zápěstí je skafoideum.