Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv věku pacienta a mechanizmu úrazu na typ zlomeniny pánve: epidemiologická studie

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2012

Abstrakt

Mnoho epidemiologických studií zaměřených na zlomeniny pánve upozornilo na rozdíly ve věkové distribuci pacientů podle typů poranění. Někteří autoři poukázali na to, že tato rozdílná věková distribuce vyčleňuje dvě větší podskupiny pacientů: 1. pacienti mladšího a středního věku (převážně muži) s poraněním pánevního kruhu po vysokoenergetickém úrazu, 2. pacienti vyššího věku (převážně ženy) se zlomeninou v terénu osteoporoticky změněné kosti po prostém pádu.

U pacientek vyššího věku po prostém pádu vzniká obvykle zlomenina stydkých ramének bez postižení zadního segmentu (typ A2.2 podle AO klasifikace) nebo pouze s minimální kompresí přední kortikalis mass a lateralis sacri (typ B2.1 podle AO klasifikace). Tyto typické "osteoporotické" zlomeniny jsou však etiologicky odlišné ve srovnání s poraněním pánve mladých pacientů vzniklým obvykle po vysokoenergetickém úrazu.

Domníváme se, že podskupina pacientek s typickou "osteoporotickou" zlomeninou významně ovlivňuje epidemiologické studie týkající se poranění pánve. Proto jsme se rozhodli porovnat věkovou distribuci pacientů s ohledem na typ zlomeniny pánve s cílem potvrdit, že pacienty vyššího věku s osteoporotickou zlomeninou je vhodné vyčlenit jako etiologicky a epidemiologicky samostatnou podskupinu.