Charles Explorer logo
🇨🇿

Peroperační periprotetické zlomeniny u TEP kyčelního kloubu v letech 1995-2009

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2013

Abstrakt

Periprotetické zlomeniny jsou vážnou komplikací totálních náhrad kyčelního kloubu (dále TEP) a po aseptickém uvolnění a infektu jsou spolu s luxací třetím nejčastějším důvodem revizní operace. Počet pacientů s periprotetickou zlomeninou stoupá zejména vzhledem k tomu, že se neustále rozšiřuje věková hranice indikace TEP jak u pacientů vyššího věku (řešení zlomenin krčku stehenní kosti s osteoporózou), tak u pacientů nižšího věku, kteří se pak dožijí jedné nebo i opakovaných revizních operací prováděných v kosti oslabené polyetylenovým granulomem.

Přesná identifikace rizikových faktorů pro vznik periprotetických zlomenin je možnou cestou k nalezení preventivních opatření snižujících jejich výskyt. V naší studii jsme se zaměřili na to, zda ženské pohlaví a reimplantace jsou významnými rizikovými faktory pro vznik peroperačních periprotetických zlomenin.

Kontinuální 15letá studie zaměřená na sledování pacientů s peroperačními periprotetickými zlomeninami TEP kyčelního kloubu umožňuje konstatovat, že výskyt těchto zlomenin byl signifikantně vyšší u žen než u mužů a současně byly závažnější typy zlomenin (B podle Vancouverské klasifikace) statisticky významně častější u revizních výkonů než u primoimplantací. Na vyšším výskytu u žen se podílí postmenopauzální osteoporóza skeletu i vyšší věk pacientek.

U revizních výkonů hraje významnou roli rovněž změněná kvalita kosti, v tomto případě však jako důsledek osteolýzy způsobené polyetylenovým granulomem.