Charles Explorer logo
🇨🇿

Dysgerminomy ovaria u dětí a dospívajících. Retrospektivní klinicko-patologická studie

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2. lékařská fakulta |
2004

Abstrakt

Východisko. Zhodnotit léčbu, léčebné výsledky a aktuální zdravotní stav skupiny pacientek léčených pro čistý dysgerminom ovaria v dětství a dospívání.

Metody a výledky. Soubor tvoří 21 dívek mladších 18 let, u kterých jsme v letech 1979-2002 ve FN Motol diagnostikovali a léčili čistý dysgerminom ovaria.

Do souboru jsme dívky zařadili na základě revize archivního bioptického materiálu uloženého v registru nádorů Ústavu patologie a molekulární medicíny. Zařazení nádorů jsme provedli podle aktuální klasifikaceWHO, rozsah onemocnění jsme hodnotili podle TNMa FIGO klasifikace.

Medián věku dívek v době stanovení diagnózy byl 12,5 roku, nejmladší pacientce bylo šest let a pět měsíců a nejstarší 17 let a 11 měsíců. Podle FIGO klasifikace mělo deset dívek onemocnění ve stadiu IA, jedna IB, dvě IIC, jedna IIIB a sedm pacientek IIIC.

Všechny dívky byly operovány; mimo dvou s bilaterálním postižením ovarií, byla u 19 provedena unilaterální ovarektomie nebo adnexektomie. Po operaci pokračovalo deset pacientek v léčbě chemoterapií, osm jsme léčili kombinací chemoterapie a aktinoterapie (11 dívek souboru jsme léčili chemoterapií s platinovým deriváty).

Tři dívky s onemocněním lokalizovaným na vaječník (stadium IA) byly po operaci dispenzarizovány bez adjuvantní onkologické léčby. Všechny dívky přežívají v 1. kompletní remisi smediánem sledování 7,1 roku, u žádné jsme neprokázali recidivu základního onemocnění.

Celkové přežití (overall survival) a přežití bez známek onemocnění (event free survival) je 100%. Provedená vyšetření u většiny pacientek neprokazují vážnější následky protinádorové léčby, dvě léčené chemoterapií porodily tři zdravé děti.

Závěry. Dysgerminom je jedním z nejčastějších maligních nádorů ovaria v dětství a dospívání.

V současné době můžeme u většiny dívek i s pokročilým dysgerminomem ovaria očekávat vyléčení, proto se zaměřujeme na omezení toxicity protinádorové léčby a zachování fertility. Dívky s onemocněním lokalizovaným na vaječník (stadium IA) po adnexektomii dispenzarizujeme, ostatní dívky léčíme chemoterapií s platinovými deriváty.