Charles Explorer logo
🇨🇿

Angíny a záněty hltanu

Publikace na Ústřední knihovna |
2009

Abstrakt

Angíny a záněty hltanu jsou rozdělovány v praxi na tonsilitidy a faryngitidy. Tyto záněty (angíny) jsou virového či bakteriálního původu.

Onemocnění označované jako chronická angína jsou nejčastěji bakteriálního původu. Tyto záněty zahrnují celou řadu příznaků v oblasti hrdla, bolestivé polykání, kašel, a dále pak bolesti hlavy, svalové bolesti a teploty či horečky.

Dalšími projevy mohou být ztráta chuti, zvětšené uzliny, bolestivá slezina a v některých případech i hnisavá sekrece z oblasti patrových tonsil. Léčba těchto onemocnění je zaměřena jednak na projevy a příznaky a u bakteriálních infekcí také na původce onemocnění.

V případě bakteriálních angín je doporučována léčba antibiotiky, kde penicilinová antibiotika jsou lékem první volby, při alergii na tyto léky pak doporučujeme makrolidová antibiotika (erytromycin) či clarithromycin. Doplnění léčby o kloktání či výplachy slanných roztoků, či některých fytofarmakologických směsí je vhodné k snížení bolestí a polykacích obtíží.

V léčbě těchto onemocnění lze využívat také ovlivnění příznaků lokálními anestetiky. V léčbě jsou vhodná také analgetika (ibuprofen) a léčiva snižující otok a projevy zánětu, které ulehčí polykání potravy a především tekutin.

Léčba virových zánětů je především soustředěna na projevy a příznaky onemocnění. V případech chronických tonsilitid a při rozvoji komplikací je léčba chirurgická.

Metodou volby je např. tonsilektomie.