Magnetická rezonance (MR) je moderní diagnostická zobrazovací metoda, která ke vzniku obrazů nepoužívážádné rentgenové záření. V současné době nejsou známé žádné vedlejší účinky tohoto vyšetření, které by negativněovlivňovaly zdraví pacientů.
Vhodným nastavením parametrů MR přístroje je možné získat přímé "odlitkové"zobrazení žlučového stromu a pankreatického vývodu - MR cholangiopankreatografii (MRCP). Obrazy vzniklétímto vyšetřením jsou podobné obrazům vzniklým při endoskopické retrográdní cholangiopankreatografii(ERCP).
MR vyšetření je však zcela neinvazivní metoda. MRCP ke zobrazení žlučového stromu nepotřebuježádnou kontrastní látku.V článku autoři na souboru 34 dětských pacientů demonstrují své zkušenosti s využitím MRCP pro vyšetřenížlučových cest, slinivky břišní a jejího vývodu.
Vyšetření bylo prováděno na MR přístroji o síle magnetického pole1,5 Tesla standardním zobrazovacím protokolem. Za indikace vhodné k MRCP u dětských pacientů považujíautoři podezření na omezenou průchodnost biliodigestivní anastomózy, kongenitální anomálie žlučových cest(kromě atrézie), onemocnění jater (primární sklerózující cholangitida, kongenitální jaterní fibróza), které majícharakteristické změny intrahepatálních žlučovodů, blíže nespecifikované stenózy či dilatace žlučových cest,zánětlivá a nádorová onemocnění pankreatu, podezření na pancreas divisum a potraumatické komplikace v oblastižlučového stromu a pankreatu.Autoři prokázali dobrou výpovědní hodnotu a univerzálnost použití zvoleného zobrazovacího protokolu,a proto doporučují zařadit MRCP jako metodu volby do vyšetřovacího algoritmu pacientů s onemocněnímžlučových cest a pankreatu.