Cíl studie: Srovnání efektu léčby intrahepatické těhotenské cholestázy monoterapií ursodeoxycholovou kyselinou s monoterapií S-adenosyl-L-metioninem a kombinovaným podáváním obou léčiv. Metodika: V rozmezí leden 1999 až červen 2005 byly zařazeny do studie všechny ženy s jednočetným těhotenstvím se středně těžkými nebo těžkými projevy intrahepatální cholestázy, u kterých k manifestaci příznaků došlo před ukončeným 36. gestačním týdnem.
Po randomizaci obálkovou metodou část z nich byla léčena ursodeoxycholovou kyselinou (UDCA)v dávce 3x250 mg p.o, část S-adenosyl-L-metioninem (SAMe) v dávce 500 mg v pomalé nitrožilní infuzi 2krát denně po l4 dnů a dále v případě potřeby 2x500 mg p.o. Třetí skupinu tvořily ženy, které byly léčeny kombinací obou léčiv ve stejném dávkovacím schématu.
Hematologické a biochemické parametry byly sledovány v týdenních intervalech. Stav plodu byl pečlivě monitorován pomocí kardiotokografu a ultrazvuku.
Výsledky: Ze 78 zařazených žen 25 bylo léčeno monoterapií SAMe, 26 monoterapií UDCA a 27 žen bylo léčeno kombinací obou léčiv. Skupiny se nelišily gestačním stářím, věkem, paritou a ani délkou léčby.
Rovněž hodnoty sledovaných biochemických parametrů se statisticky významně v době randomizace nelišily. Všechny modely léčby vedly ke zlepšení kožního pruritu.
Kombinovaná léčba a monoterapie UDCA vedly k výraznému zlepšení sledovaných biochemických parametrů (žlučových kyselin, ALT a AST) ve srovnání s monoterapií SAMe. Rozdíly jsou statisticky významné (p<0,01).
Efekt kombinované terapie ve srovnání s monoterapií UDCA nastupuje dříve, i když statisticky jsou rozdíly jen na hranici významnosti. Perinatální výsledky byly ve všech skupinách srovnatelné.
V celém souboru jsme nezaznamenali nežádoucí účinky léčby ani u jednoho z léčebných modelů. Závěry: Kyselina ursodeoxycholová je účinným lékem při zlepšení biochemických parametrů ICP.
Spolu s S-adenosyl-L-metioninem působí synergicky. Ovlivňuje-li úspěšná léčba příznivě i itrauterinní stav plodu, není zatím jasné.
Dobré perinatální výsledky lze zatím spíše přičíst úzkostlivému sledování stavu plodu in utero a dobrému časování ukončení těhotenství.