Vyhodnotit průběh těhotenství a šestinedělí asymptomatických nosiček mutace FV Leiden a protrombinové mutace v heterozygotní konfiguraci z hlediska rizika vzniku trombembolické nemoci a pozdních těhotenských komplikací. Vyhodnotit, zda plošné profylaktické podávání LMWH již v průběhu těhotenství přináší těmto ženám nějaký prospěch.
Druh studie: Prospektivní studie. Soubor a metodika: Od června 2007 do června 2011 jsme sledovali výskyt trombembolické nemoci (TEN) a závažných pozdních těhotenských komplikací u 473 asymptomatických nosiček leidenské nebo protrombinové mutace v heterozygotní konfiguraci.
Zároveň jsme v průběhu těhotenství a šestinedělí porovnávali probíhající změny b ěžně klinicky dostupných hemokoagulačních vyšetření. U vybraných žen jsme peripartálně rozšířili hemokoagulační vyšetření o trombin generační test (TGA) a trombinantitrombinový test (TAT).
Závěr: Asymptomatické nosičství leidenské mutace a protrombinové mutace není v přímé příčinné souvislosti s výskytem závažných pozdních těhotenských komplikací. Z hlediska rizika vzniku TEN představuje jen mírně zvýšené riziko.
Plošná profylaxe LMWH v průběhu těhotenství není indikovaná. Individuální pečlivé monitorování hemokoagulačních změn a přidružených tranzitorních trombofilních situací potencujících riziko vzniku trombembolie je však žádoucí.
Statistické rozdíly výsledků TAT testu na konci šestinedělí u skupiny B v porovnání se skupinou A odhalily, že doporučená prodloužená profylaxe LMWH do konce šestinedělí není mnohými ženami, u kterých byla profylaxe zahájena až dnem porodu, dodržována.