Charles Explorer logo
🇨🇿

Kvantitativní molekulární analýza u lymfomu z buněk pláště

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2011

Abstrakt

Molekulární analýza zařazená po bok morfologickým vyšetřením plní v moderní onkopatologii 3 hlavní úlohy - diferenciálně diagnostickou, v molekulárním sledování chování nemoci a při stanovení prognostických faktorů. V této práci shrnujeme využití molekulární analýzy u pacientů s lymfomem z buněk pláště (mantle cell lymphoma, MCL).

Prokazujeme, že hladina mRNA cyklinu D1 slouží jako spolehlivý molekulární marker pro 98 % pacientů s MCL. Kvantitativní analýza cyklinu D1 je specifickým a citlivým molekulárním nástrojem pro diferenciální diagnózu i pro molekulární sledování onemocnění v kostní dřeni.

Sledování dynamiky cyklinu D1 v kostní dřeni navíc odráží dynamiku onemocnění a předpovídá následný klinický průběh nemoci. Molekulární analýzu jsme rovněž využili pro kvantitativní stanovení proliferačních markerů, Ki-67, topoisomerázy II? a TPX2, jako prognosticky významných molekul.

S využitím molekulární analýzy lze reprodukovatelně měřit proliferační aktivitu a techniku lze standardizovat napříč pracovišti. Možnost standardizace a reprodukovatelnost vyšetření je nutnou podmínkou pro využití proliferační aktivity v klinických studiích.

Ve srovnání s imunofenotypizací lze shrnout, že kvantitativní PCR je spolehlivý, rychlý, reprodukovatelný, citlivý a specifický přístup, který rozšiřuje diagnostické možnosti hematopatologie. Ve srovnání s interfázní FISH je kvantitativní PCR méně technicky a časově náročná a navíc poskytuje přesnou a reprodukovatelnou informaci o hladině exprese vybraných molekul.

Kvantitativní PCR je citlivější a lze ji využít i pro detekci malých změn hladiny mRNA. Kvantitativní PCR tak může sloužit pro sledování úbytku nebo nárůstu sledovaného nádorového znaku ve srovnání s předchozím odběrem a stává se tak účinným nástrojem sledování průběhu onemocnění v korelaci s klinickými informacemi.