Charles Explorer logo
🇨🇿

Chirurgická léčba pozdního trakčního odchlípení sítnice vzniklého na podkladě retinopatie nedonošených

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2005

Abstrakt

Retinopatie nedonošených (ROP) je proliferativní retinopatie, která postihuje především nedonošené děti a v 5-6 % i děti s nízkou porodní hmotností pod 2500g. Během 11 let jsme operovali celkem 15 očí 15 nemocných ve věku 5-31 let pro pozdní TOS vzniklé na podkladě ROP.

Průměrná sledovací doba byla 37,2 měsíce, minimální sledovací doba 1 rok. U všech nemocných byl v osobní anamnéze předčasný termín porodu mezi 28.-34. týdnem gestace.

Porodní hmotnost nemocných dětí se pohybovala mezi 850-1600 g. Podle rozsahu vitreoreti-nální trakce a charakteru retinálního defektu jsme indikovali: a) primární kry-ochirurgický postup (KP) s použitím episklerálních silikonových implantátů.

Operaci jsme indikovali u 6 očí a spočívala v cerkláži, segmentální perilimbál-ní plombáži v temporální polovině a punkci subretinální tekutiny; b) pars plana vitrektomii (PPV). Celkem u 9 očí jsme indikovali PPV, doplněnou u 5 očí relaxační retinotomií a implantací silikonového oleje (SO) u 7 očí.

Celkem 3 oči jsme reoperovali PPV s implantací SO. Konečný anatomický úspěch chirurgické léčby prognosticky nepříznivého TOS, včetně reoperací, jsme zaznamenali u 12 očí (80 %) a pokládáme ho za dobrý.

Zlepšení či stabilizaci zrakové ostrosti jsme zaznamenali rovněž u 12 očí ( 80 %) a zrakovou ostrost 6/60 a lepší u 8 z 15 očí (53 %).