Charles Explorer logo
🇨🇿

Endoskopická léčba pankreatického ascitu

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2. lékařská fakulta |
2006

Abstrakt

Pankreatický ascites vzniklý na podkladě vnitřní pankreatické píštěle je poměrně vzácnou komplikací chronické pankreatitidy. Pro nízkou incidenci je léčba stále kontroverzní.

Konzervativní léčba spočívá v parenterální výživě, podávání somatostatinu a jeho analog a opakovaných paracentezách. Intervenční léčba je endoskopická a chirurgická.

Sdělení popisuje 53letého nemocného s ascitem a fluidothoraxem. Při přijetí dominovala v laboratorních nálezech leukocytóza a vysoká hladina CRP.

Při diagnostické punkci ascitu byla nalezena vysoká hladina amyláz v ascitu (327,1 μkat/l). Při CT vyšetření byly zjištěny známky chronické pankreatitidy.

Bylo provedeno ERCP s nálezem objemné wirsungolitiázy a suspektní píštěle v oblasti kaudy pankreatu. Byla provedena wirsungotomie, extrahován konkrement a zaveden pankreatický drén.

Stav nemocného se nelepšil, proto byl nasazen somatostatin a byly prováděny odlehčovací paracentézy. Při kontrolním ERCP byla nalezena píštěl v oblasti hlavy pankreatu, píštěl v oblasti kaudy se již nezobrazila.

Pro nedostatečný ústup ascitu bylo indikováno operační řešení, nicméně během přípravy k operaci došlo k obratu, ascites regredoval, celkový stav nemocného se výrazně zlepšil a byl dimitován. Kontrolní ERCP již neprokázala žádnou pankreatickou píštěl a drény byly odstraněny.

Popisovaný případ dokládá úspěšnou léčbu pankreatického ascitu, kdy byla kombinována léčba endoskopická s komplexní léčbou konzervativní, včetně podání somatostatinu. Ačkoli léčebný algoritmus pankreatického asitu je stále kontroverzní, většina publikací z poslední doby preferuje intervenční léčbu endoskopickou či chirurgickou.

Vzhledem k míře invazivity by měla endoskopická léčba v terapeutickém algoritmu předcházet eventuální chirurgický zákrok.