Sonografické vyšetření štítné žlázy je v oblastech s mírným jodovým deficitem cennou metodou k přesnému stanovení jejího objemu. V rámci epidemiologického průzkumu zahájeného v 90. letech minulého století zaměřeného na problematiku řešení jodového deficitu byla sonograficky vyšetřena dětská populace do 18 let a dospělá populace ve věku 18-65 let s cílem zmapovat morfologický a funkční stav štítné žlázy a stanovit normy objemů štítné žlázy naší populace.
Celkem bylo v 10 oblastech České republiky náhodným výběrem z registru obyvatel České republiky sonograficky vyšetřeno 2682 dětí, z nichž byl vybrán soubor 519 dívek a 608 chlapců s hladinami jodurie v prvním ranním vzorku moči rovné nebo větší než 100 μg/l, znamenající dostačující zásobení jodu v potravě dle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a Mezinárodní komise pro řešení chorob z jodového deficitu (ICCIDD). V 11 oblastech České republiky bylo vyšetřeno 3416 dospělých, z nichž byl vybrán soubor 971 žen a 681 mužů podle stejných kritérií jako u dětí.
Vybraný soubor 1127 dětí byl rozdělen dle pohlaví do kategorií povrchu těla - přesnějšího ukazatele, soubor 1652 dospělých byl rozdělen podle pohlaví do věkových kategorií po pětiletých intervalech.Dlouholetá práce zaplnila mezeru v české tyreologii zmapováním objemů štítné žlázy naší populace a završila ji vytvořením norem pro děti a dospělé v České republice.