Práce pojednává o měření parciálního tlaku kyslíku v mozkové tkáni (pbtO2) - mozková oxygenace - jako součásti multimodálního monitorování CNS doplňujícího běžně použí-vané metody měření nitrolebního tlaku a sledování jugulární oxymetrie. Monitorování mozkové oxygenace přináší další údaje o stavu CNS.
V článku je vysvětlována patofy-ziologie poranění mozku, mechanizmy vzniku sekundárního poškození zahrnující i poru-chy oxygenace, uvedeny jsou obecné principy prevence a léčby sekundárního poškození a jsou zdůrazňovány rozdíly mezi monitorováním globální a lokální oxygenace mozku. V klinické části je popisován způsob zavedení čidla, volba jeho umístění a konkrétní mož-nosti ovlivnění mozkové oxygenace.
Je objasňován též technický princip čidla, jeho typy a vývoj. Je uvedeno, jak byly stanoveny normální hodnoty pbtO2, hodnoty ischemického prahu a jak interpretovat naměřené hodnoty.
Monitorování mozkové oxygenace může být přínosem pro léčbu sekundárního poškození u traumat, netraumatických subarach-noidálních krvácení a v chirurgii cévních mozkových aneuryzmat.