Mutace genů podmiňující náchylnost k některým typům nádorových onemocnění vykazují autozomálně dominantní typ dědičnosti. Uvedení genetických testů pro tyto mutace do praxe iniciovalo i odborné studie zabývající se psychosociální problematikou testovaných jedinců.
Genetické testování představuje psychickou zátěž, a to jak pro osoby ještě nepostižené, tak i pro pacienty, u nichž k rozvoji nádorového onemocnění již došlo. Psychosociální charakteristiky zájemce o test zároveň ovlivňují jeho akceptaci testu, psychické ladění, životní styl a zdravotní chování.
Psychologickou podporu v průběhu celého procesu genetického testovaní poskytuje testovaným osobám především pracovník genetické poradny. Výsledky a obecné závěry psychosociálních studií mohou napomoci v přesnějším zaměření genetické konzultace a také ve splnění očekávání zájemců o test.
Proto jsou sledovány předevšímmotivace vedoucí k podstoupení testu, psychický stav, vliv rodinného zázemí a podpory u testované osoby, a případné zapojení psychologa do procesu genetického testování.