Charles Explorer logo
🇨🇿

Léčba hlubokých chondrálních defektů pately transplantací kultivovaných autologních chondrocytů

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2. lékařská fakulta |
2006

Abstrakt

Účel studie: Cílem této studie bylo představit výsledky léčby hlubokých chondrálních defektů patelly transplantací pevného chondrálního štěpu vytvořeného autologními kultivovanými chondrocyty. Materiál a metody: Indikace pro implantaci autologních chondrocytů nejčastěji zahrnovala akutní trauma na koleno, zejména patella, což mělo za následek těžký fokální chrupavkový defekt.

Lézie byly hodnoceny na základě Bessetteovy a Hunterovy klasifikace před operací a podle Outerbridgeovy klasifikace během artroskopie. Vzorek zdravé chrupavky byl odebrán z oblasti nesoucí váhu trochlea femoris.

Po kultivaci chondrocytů po dobu 28 až 42 dní v tkáňové bance byl připraven k implantaci pevný chondrální štěp připravený s použitím fibrinového lepidla (Tissucol). Výsledky: V období od července 2003 do října 2005 bylo touto metodou léčeno šest pacientů, dva muži a čtyři ženy (průměrný věk 21,1 let; rozmezí 13 až 39 let).

Sledování se pohybovalo od 1 do 25 měsíců, přičemž v průměru 18,5 měsíce. Pacienti byli vyšetřeni po operaci pomocí magnetické rezonance (MRI) po 2 týdnech, 2 a 6 měsících a po 1 roce.

Klinické výsledky byly vyhodnoceny Meyersovým, Tegnerovým a Lysholmovým systémem bodování kolen. Dva ze šesti pacientů, u nichž byla doba sledování kratší než 6 měsíců, nebyli do hodnocení zahrnuti.

Závěry: Významné zlepšení funkce kolen bylo zaznamenáno při porovnání předoperačních a konečných následných fází, jakož i při porovnání se zdravým kontralaterálním kolenním kloubem. Vyšetření MRI ukázalo dobré začlenění štěpu u všech pacientů.