Charles Explorer logo
🇨🇿

Léčba hlubokých chondrálních defektů kolenního kloubu u dětí transplantací kultivovaných autologních chondrocytů

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2006

Abstrakt

Úvod: Studie je zaměřena na léčbu hlubokých defektů chrupavky u dětí a adolescentů. Ve všech případech byla použita metoda transplantace kultivovaných autologních chondrocytů.

Materiál a metodika: Čerstvé úrazy kolena (do 48 hodin) nebo jejich následky, jejichž důsledkem bylo v obou případech nitrokloubní poškození a výskyt fokálního hlubokého defektu chrupavky, představovaly chirurgické indikace pro transplantaci chrupavky. Defekty byly klasifikovány před operací podle Bessettova a Hunterova skóre a během diagnostické artroskopie podle Outerbridgeova skóre.

V případě pozitivního nálezu byl odebrán vzorek chrupavky z nezátěžové zóny v sulcus femoralis. Kultivace chondrocytů ve Tkáňové bance trvala 28 až 42 dní, poté byl formován solidní chondrograft, který byl připraven k operaci.

Pro fixaci chondrograftu během transplantace bylo použito fibrinové lepidlo Tissucol. Výsledky: Od července 2003 do listopadu 2005 léčili autoři 12 pacientů touto metodou: 8 chlapců, 4 dívky.

Věkové rozmezí bylo 10 až 18 let, průměrný věk 15,2 roku. Doba sledování činila 7 až 20 měsíců, průměrně 12,2 měsíce.

NMR vyšetření byla provedeno před a po operaci v intervalech 2 týdny, 2-6 měsíců a 1 rok. Klinické výsledky byly hodnoceny podle skóre Meyerse, Tegnera a Lysholma-Gillquista.

Závěr: Ve srovnání mezi dobou před operací a po skončení léčení došlo k signifikantnímu zlepšení klinických funkcí kolena, rovněž tak ve srovnání s kontralaterálním neporaněným kloubem. Hodnocení skenů nukleární magnetické rezonance (NMR) prokázalo dobrou integraci chondrograftu.