Účel studie: Prezentovat metodu funkční léčby zlomenin distálního poloměru a zhodnotit její výsledky u souboru 57 pacientů. Materiál: Zde popsaná metoda byla použita k léčbě zlomeniny Collese u 57 pacientů v letech 2001 až 2005.
Průměrný věk pacientů v době poranění byl 62 let (rozmezí 19 až 82). Minimální interval mezi koncem léčby a hodnocením skupiny pacientů byl jeden rok.
Metody: Předkládaná metoda je založena na principech funkční léčby zlomenin zápěstí, jak tvrdí Sarmiento et al. Když je pacient pro toto ošetření indikován, rameno je imobilizováno v klasickém tuhém sádru.
Toto obsazení se mění tři týdny po podání obsazení, které umožňuje plnou flexi dlaně a úplnou odchylku ulnáru. Obsazení je odstraněno, když je detekována tvorba kalusu a místo zlomeniny je bez bolesti.
Během této léčby je velká pozornost věnována stavu kůže, s důrazem na prevenci rozvoje Sudeckovy algoneurodystrofie. Výsledky: Tato metoda funkční léčby vedla k úplnému hojení zlomenin u všech pacientů. Žádná z nich nevyžadovala hospitalizaci.
Celková doba imobilizace byla v průměru 45 dní, v rozmezí od 41 do 57 dnů. Při subjektivním hodnocení pacienti považovali průběh i výsledek léčby za dobrý.
Diskuse: V tomto článku se autoři zabývají trvalým konfliktem mezi pojmy chirurgické a konzervativní terapie. Jejich výsledky plně podporují skutečnost, že volnost pohybu všech kloubů pro větší část léčby je nezbytná pro uzdravení a prevenci následného omezení rozsahu pohybu.
Rovněž poskytují důkaz, že tato modifikovaná metoda usnadňuje hojení bez komplikací. Pacienti byli s výsledkem léčby spokojeni; nebyly hlášeny žádné špatné výsledky.
Závěr: Metoda funkční léčby zlomenin distálního rádiusu je účinný postup umožňující dobré hojení kostí s minimem komplikací. Kromě toho lze ošetření provádět téměř výhradně v ambulanci.
Mechanismus podporující proces osteogeneze v jejím průběhu není dosud znám. Je však třeba zmínit, že metoda je časově náročná jak pro lékaře, tak pro pacienta.