Práce se zabývá problematikou pacientů se současným výskytem příznaků z oblasti schizofrenie a obsedantně-kompulzivní poruchy/syndromu. V úvodu je podán přehled literárních poznatků o tématu.
V retrospektivní studii jsme popsali soubor 18 adolescentních pacientů (15 chlapců, 3 dívky) o průměrném věku 15,4 +- 2,1 let, kteří byli léčeni na Dětské psychiatrické klinice v letech 1998-2003 pro současný výskyt schizofrenních a obsedantně-kompulzivních příznaků. Ve vzorku jsme zkoumali průběh nemoci před přijetím do nemocnice a podrobně popsali příznaky obou diagnostických spekter, které se projevily během hospitalizace.
Průměrná délka hospitalizace byla 3,6 +- 1,5 měsíce, tedy delší než průměrná doba léčby u nekomplikovaných schizofrenních onemocnění. Nejčastěji podávanou léčbou byla kombinace antipsychotik a antidepresiv (selektivní blokátory zpětného vychytávání serotoninu), i když samotný antipsychotický režim byl také poměrně častý.
Odpověď na léčbu byla méně výrazná než při léčbě nekomplikované schizofrenie, z průměrné výchozí hodnoty první položky CGI 5,8 +- 0,9 jsme po měsíci pozorovali pokles na 5,2 +- 1,1 (p = 0,004) a další pokles na 4,7 +- 1,6 (p = 0,002) po dalším. Naše výsledky nepodporují hypotézu ochranného dopadu obsedantně-kompulzivního syndromu v počátečních stádiích schizofrenního onemocnění.
Interpretace výsledků této studie je omezená s ohledem na velikost vzorku a absenci srovnávací skupiny.