Cíl studie: Zhodnocení efektivity a komplikací abdominální sakrokolpopexe v léčbě prolapsu poševního pahýlu. Typ studie: Přehledový článek.
Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha.
Metodika: Literární přehled z biomedicíncké databáze Medline z let 1960 až 2006. Byly vyhledány publikace pod klíčovými slovy prolaps poševního pahýlu, abdominální sakrokolpopexe, efektivita, komplikace, močová inkontinence a ženské sexuální dysfunkce.
Výsledky: V menších souborech zahrnujících 11-21 operovaných žen dosahuje efektivita operace až 100 %. Větší soubory prezentují širší rozptyl úspěšnosti od 85 do 97 %.
Reprezentativní výsledky úspěšnosti léčby poskytují studie s follow up do dvou let. Mezi známky neúspěchu patří recidiva prolapsu, vznik cystokély, rektokély, enterokély a stresové inkontinence.
Studie hodnotící abdominální sakrokolpopexe dokumentují nízký výskyt komplikací. Komplikace v souvislosti s operací lze rozdělit na peropera ční, časně pooperační a pozdní.
Mezi peroperační komplikace se řadí krvácení při poranění arteria sacralis media, cystotomie, enterotomie a ureterotomie. Mezi nejčastější časné pooperační komplikace patří infekce rány, ileus a uroinfekce.
Mezi typické pozdní komplikace patří demaskovaná stresová močová inkontinence, pokles poševních stěn, recidiva prolapsu poševního pahýlu či eroze síťky do pochvy. Závěr: Abdominální sakrokolpopexe na otevřeném břiše může být metodou volby v léčbě prolapsu poševního pahýlu, a to zejména pro nízkou morbiditu a vysokou úspěšnost.
Preferovanou závěsnou strukturu představuje polypropylenová síťka, ale pro úspěšnost a bezpečnost této rekonstrukční operace je důležitá zejména precizně zvládnutá chirurgická technika.