Cíl studie: Zhodnocení rizika vzniku močové inkontinence po hysterektomii u žen operovaných pro benigní gynekologické onemocnění. Typ studie: Retrospektivní dotazníková studie.
Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha.
Metodika: Dotazníková studie žen, kterým byla na naší gynekologicko-porodnické klinice provedena v době od ledna do prosince 2001 abdominální hysterektomie pro benigní gynekologické onemocnění. Dotazník obsahoval otázky zaměřené na hodnocení symptomů stresové, urgentní a smíšené močové inkontinence ve vztahu k věku, paritě, hormonálnímu stavu a indexu tělesné hmotnosti.
Pro statistickou analýzu byl použit Studentův t-test. Výsledky: Z celkového počtu obeslaných pacientek odpovědělo 114 operovaných žen (59,7 %).
Po operaci vznikla močová inkontinence de novo u 15,8 % pacientek (18 ze 114). Čistou stresovou inkontinencí trpělo v této skupině 77,8 % žen (14 z 18). Zbyl é čtyři ženy měly symptomy smíšené inkontinence.
Výsledky studie upozorňují na 13,1 % žen (15 ze 114), u kterých předoperačně existující stresová inkontinence přetrvávala i po hysterektomii. U 6,1 % (7 ze 114) operovaných předoperační stresová inkontinence vymizela.
Věk, parita, hormonální stav, index tělesné hmotnosti nebyly v jednotlivých skupinách statisticky významně odlišné. Závěr: Výsledky studie prokázaly poměrně vysoké riziko vzniku stresové močové inkontinence po abdominální hysterektomii u původně kontinentních žen.
Výsledky rovněž upozornily na perzistenci symptomů stresové inkontinence u žen, které před operací neinformovaly o své inkontinenci, přestože na ni byly aktivně dotazovány. Zlepšení osvěty, zejména upozornění na možnost vzniku močové inkontinence po hysterektomii a na možnost chirurgické léčby existující stresové inkontinence současně s hysterektomií, je jedním z nejdůležitějších aspektů zefektivnění současné gynekologické chirurgické terapie.