Charles Explorer logo
🇨🇿

Abdominální sakrokolpopexe v léčbě prolapsu poševního pahýlu po hysterektomii

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2004

Abstrakt

Cíl studie: Zhodnocení bezpečnosti a účinnosti abdominální sakrokolpopexe v léčbě prolapsupoševního pahýlu po hysterektomii.Typ studie: Retrospektivní klinická studie.Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha.Metodika: Studie zahrnující 18 pacientek, které podstoupily od července 2001 do června 2003 abdominálnísakrokolpopexi pro prolaps poševního pahýlu po hysterektomii.

Celkem 10 pacientekbylo po abdominální a 8 po vaginální hysterektomii. Všechny pacientky byly operovány stejnýmchirurgem.

Předoperační hodnocení zahrnovalo fyzikální vyšetření, věk, paritu, index tělesnéhmotnosti, anamnézu předchozích pánevních operací a hormonální stav. V rámci follow-up bylyhodnoceny úspěšnost a komplikace.Výsledky: Průměrný věk souboru byl 59,5 roku (41-72), průměrná parita byla 2,05 (1-5). 7 (38,9 %)pacientek bylo v pásmu mírné nadváhy (BMI 25-30 kg/m2), jedna (5,6 %) žena byla obézní (BMI33,4 kg/m2) a 10 (55,5 %) mělo normální hmotnost (BMI 20-25 kg/m2).

Průměrná doba sledováníbyla 14,9 měsíců (6-24). Úspěšnost léčby dosahovala 94,4 % (17 z 18 pacientek). V souboru nebylyzaznamenány závažné peroperační komplikace.

Pooperační komplikace se objevily ve 2 (11,2 %)případech (jednou urgentní a jednou stresová močová inkontinence). Komplikace byly vyřešenya pacientky byly v době poslední návštěvy bez negativních pooperačních příznaků.Závěr: Studie prokázala, že abdominální sakrokolpopexe představuje efektivní a bezpečnou metoduléčby prolapsu poševního pahýlu.

Technika operace je poměrně jednoduchá, ale tato metodaby přesto měla být prováděna zkušenými gynekologickými chirurgy, kteří jsou schopni vyřešitperoperační komplikace.