Charles Explorer logo
🇨🇿

Invazivní mukormykóza u dětských hematoonkologických pacientů: zkušenosti 2005-2010

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2012

Abstrakt

Cíl práce: Mukormykózy jsou invazivní mykotická onemocnění, která významně komplikují léčbu hematoonkologických pacientů. Není-li včas zahájena účinná terapie, kterou je v současné době kombinace konzervativního a chirurgického přístupu, mají vysokou míru mortality.

Stejně jako u jiných systémových mykóz i u těchto infekcí bývají klinické příznaky zpravidla nespecifické, což může vést k prodlevě v zahájení účinné terapie. Cílem této práce bylo stanovit frekvenci výskytu, identifikovat rizikové faktory a zhodnotit výsledky léčby invazivní mukormykózy u dětských hematoonkologických nemocných.

Materiál a metody: Studovaný soubor zahrnoval 399 pacientů s diagnostikovaným hematologickým onemocněním na Klinice dětské hematologie a onkologie (KDHO) Fakultní nemocnice v Motole v letech 2005-2010. Retrospektivně byly zjišťovány rizikové faktory pro vznik mukormykóz, jejich klinické projevy a s nimi související zobrazovací a laboratorní nálezy a charakterizována použitá terapie a její výsledek.

Získaná data byla následně statisticky vyhodnocena pomocí Fisherova exaktního testu. Výsledky: Ve sledovaném období byla mukormykóza detekována u 8 pacientů.

Incidence tedy byla ve sledovaném období 1,75 %. Podíl těchto infekcí v rámci všech ostatních invazivních mykóz činil 20,6 %.

U pěti pacientů byla detekovaná jako izolovaná infekce, u tří byla zachycena ve spojitosti s jinou mykotickou infekcí (Ix s kandidózou, 2x s aspergilózou). Nejčastěji se vyskytovala u pacientů s akutní leukémií, nejběžnějším rizikovým faktorem byla prolongovaná hluboká neutropenie (medián trvání 21,5 dnů).

Infekci přežili 3 z 8 pacientů, mortalita tak dosáhla 62,5 %. Účinná léčba spočívala u tří pacientů v podávání amfotericinu B (p = 0,02), u dvou v kombinaci s kompletním chirurgickým odstraněním ložiska. Závěr: V našem souboru pacientů byl zjištěn neobvykle vysoký podíl případů mukormykóz v porovnání s ostatními mykotickými infekcemi, proto je nutné výskyt uvedených infekcí na KDHO i nadále sledovat.

Přestože se nám nepodařilo přesvědčivě demonstrovat vyšší terapeutickou úspěšnost kombinace konzervativního a chirurgického přístupu ve srovnání s pouhým podáváním antimykotika, na základě publikovaných zkušeností se domníváme, že se v současné době jedná o optimální strategii léčby této velmi závažné infekce.