Charles Explorer logo
🇨🇿

Současné možnosti diagnostiky infekcí horních cest dýchacích u dětí z pohledu otorinolaryngologa

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2012

Abstrakt

Infekční onemocnění respiračního traktu u dětí jsou nejčastějšími onemocněními dětského věku. Od nejmenšího věku dochází u disponovaných jedinců k rozvoji chronických neinfekčních zánětlivých procesů (alergie, extraezofageální refluxní choroba), které oslabují primární bariérový a imunitní systém sliznice respiračního traktu a činí jej tak senzitivnějším k akutním infekcím.

Respirační infekce můžeme anatomicky rozdělit na infekce horních cest dýchacích (rinosinusitidy, otitidy, tonzilofaryngitidy a laryngitidy) a dolních cest dýchacích (tracheobronchitidy a bronchopneumonie). Obsahem sdělení bude s ohledem na odbornost autora především problematika horních cest dýchacích.

Vlastní diagnostický proces zahrnuje anamnézu, cílenou především na dobu a charakter příznaků typických pro určité patologické stavy. Základem lokálního vyšetření je především důkladná endoskopie horních cest dýchacích, včetně otomikroskopického a funkčního vyšetření ucha.

Z pomocných vyšetřovacích metod jsou využívány jednak laboratorní metody - krevní testy zaměřené na markery zánětu, alergie a některé specifické protilátky, a jednak zobrazovací metody - správně indikované provedení CT vedlejších dutin nosních a některá specializovaná rtg vyšetření. Specializovaná vyšetření (chloridy v potu, hybnost řasinek) slouží zvláště k vyloučení systémových onemocnění.